گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
بخش فرهنگی

 بخش فرهنگی  

بوسني و هرزگوين داراي قدمت تاريخي است و ميراث فرهنگي موجود تلفيقي از فرهنگ بيزانس، مديترانه اي، امپراتوري عثماني و اروپاي مركزي مي باشد كه به اين كشور غناي فرهنگي خاصي بخشيده است. بقاياي زيادي از دوران قبل از تاريخ و دوران باستان در بوسني و هرزگوين به چشم مي خورد كه مي توان به ديوارهاي شهر قديمي يوناني استولاتس، ويلاي قديمي در موگوريلو در نزديكي چاپلينا و ساختمان هاي قديمي و پيچيده اليجا در نزديكي سارايوو و همچنين در نزديكي توزلا اشاره كرد. همچنين مي توان به مقبره هاي سنگي شكل دوران قرون وسطي اشاره كرد كه در اطراف كشور پراكنده مي باشند. شهرهاي زيادي نيز وجود دارند كه مربوط به دوران قديم مي باشد كه خود نشان از آثار زندگاني از دوران باستان تا عصر كنوني مي باشد كه مي توان به شهرهايي نظير موستار، بلاگاي، استولاتس، یائیتسه، فونیسا، بوبوواتس، وراندوك، ماگلاي، بانيالوكا و سارايوو اشاره داشت.

بوسني و هرزگوين به عنوان تلاقي فرهنگ ها و تمدن هاي مختلف پيروان اديان مختلفي مانند يهود، مسيحيت، اسلام، كاتوليك و ارتدوكس شناخته شده است و اين مساله باعث شده تا مكان هاي مقدس پيروان اين اديان، نظر توريست ها را به خود جلب نمايد. دومين مكان زيارتي كاتوليك ها در مجوگوریه در بوسني و هرزگوين واقع گرديده است و مهمترين اماكن مقدس مسلمانان در اروپا و بالكان در اين كشور قرار دارد. همچنين يكي از مكان هاي مهم زيارتي يهوديان نيز در استولاتس واقع شده است.

در اكثر مناطق و شهرهاي مهم كشور بوسني و هرزگوين دانشگاه ها و مراكز آموزشي مختلفي وجود دارد كه داراي رشته هاي متنوع آموزشي بوده و عمدتا در آنها آموزش به زبان بوسنيايي است .

در ارتباط با سيستم آموزش عالي بوسني و هرزگوين باید اشاره نمود که این کشور از سال 2003 ميلادي بيانيه بولونيا را امضا كرده كه بر آن اساس، از آن تاريخ بوسني به سيستم آموزش عالي واحد اروپايي پيوسته و مدارك دانشگاهي اين كشور در كليه كشورهاي اروپايي به رسميت شناخته مي شود. اين موافقتنامه براي انجام اصلاحات مورد نیاز برای تطبیق با ساختار اروپا و آموزش عالی سازگارتر است و در مقایسه، فضایی رقابتی و جذاب تر برای اروپایی ها و برای دانشجویان و محققان از قاره های دیگر ايجاد نموده است.

جنبش بولونيا در سال ۱۹۹۸ و بر اساس انديشه اي نيرومند از كلود الگره وزير آموزش فرانسه پا گرفت. وي استدلال كرد كه دانشگاه هاي اروپايي بايد بتوانند با همكاري يكديگر نقش خود را در كارآمدي با دانشگاه هاي آمريكايي در عرصه بين المللي ايفا كنند. پيش شرط تحقق اين امر آن بود كه دانشگاه هاي اروپايي از طريق ارتقاء ساختار، كيفيت تحقيق و دانش قابل شناسايي باشند.

روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با بوسنی و هرزگوین دارای قدمتی بیش از روابط سیاسی میان دو کشور است. در زمانی که بوسنی و هرزگوین هنوز از جمهوری فدرال یوگسلاوی منفک نشده بود، مراکز فرهنگی- دینی کشورمان با جامعه اسلامی یوگسلاوی که مرکز آن در سارایوو قرار داشت، در ارتباط بودند.

 در زمینه روابط فرهنگی باید اذعان نمود که مردم بوسنی و هرزگوین از جمله مسلمانان این کشور قرابت فرهنگی_ دینی بسیاری با جمهـوری اسلامی ایران دارند و اشتراكات زباني، هنري، باورها و خلقيات دو ملت و وجود واژگان زباني­_ ادبي و آداب و رسوم مشترك ، قرابت  و نزديكي فيمابين به لحاظ فرهنگي را چنان پررنگ نموده كه راه را براي گسترش و تعمق بيش از پيش اين روابط هموار مي نمايد. علاقه مشترك دولتمردان دو كشور به بسط روابط عمدتا ناشي از همين علايق دو ملت و ضرورت  ارتباطات  مردمي بوده  و اين  مساله  موجب  گرديده تا به ويژه در طي دو دهه گذشته و بعد از جنگ داخلي در بوسني و هرزگوين با امضاي موافقتنامه هاي مختلف درعرصه هاي مختلف فرهنگي و علمي گام هاي مهمي در راه  توسعه روابط دو كشور برداشته شود.

بطور کلی اساس مراودات فرهنگي فيمابين را موافقتنامه همكاري هاي علمي، فرهنگي و آموزشي تشكيل مي دهد كه در سال 1996 به امضاي مقامات دو كشور رسيده است.

فعاليت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و ديگر موسسات فرهنگي كشورمان از جمله بنیاد ملاصدرا، موسسه ابن سينا، دفتر صدا و سیما و كالج فارسي بوسنيايي در زمينه هاي مختلف فرهنگي در طي سال هاي اخير چشم گير بوده است. از جمله اين فعاليت ها مي توان به برگزاري نمايشگاه هاي مختلف صنايع دستي، خط، نقاشي، عكس، برگزاري هفته فيلم، شركت در فستيوال زمستانه سارايوو، نمايشگاه فيلم بوسني، برگزاري هفته كتاب، شركت در نمايشگاه كتاب سارايوو، برگزاري هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بوسني و هرزگوين، برگزاري سمينارها و ميزگردهاي متعدد در مورد معرفي شخصيت هاي ادبي، ديني و فرهنگي در بوسني و هرزگوين اشاره نمود.

تا به امروز علاوه بر ترجمه و چاپ تعدادي از آثار امام خميني (ره) و انديشمندان و شعراء ايراني مي توان به كارهاي ارزشمند و ماندگاري از جمله ترجمه ديوان حافظ، چاپ لغتنامه فارسي_بوسنيايي و ترجمه آثار شعرايي از جمله سعدي، فردوسي و خيام در بوسني و همچنين برگزاري بزرگداشت هاي متعددي نيز براي فرهيختگان هنر و ادب ايراني اشاره نمود.

در ارتباط با آموزش عالی باید اشاره نمود که به موجب قانون وزارت علوم، تحقيقات و فناوري جمهوري اسلامي ايران، در حال حاضر صرفا مدارك تحصيلي صادره از دانشگاه بين المللي سارايوو تا سطح كارشناسي و از طريق بررسي كيفي (اخذ آزمون) قابل بررسي و ارزشيابي است.

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران