گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط اقتصادي دوجانبه

بنا بر اعلام موسسه آمار بوسنی و هرزگوین حجم مبادلات بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و بوسنی و هرزگوین در سال 2016 به رقم 3655190 یورو بالغ گردید. حجم صادرات جمهوری اسلامی ایران به بوسنی و هرزگوین 2290810 یورو و حجم واردات جمهوری اسلامی ایران از این کشور 1364379 یورو به ثبت رسیده است. بر این اساس تراز بازرگانی دو کشور 926431 یورو به نفع جمهوری اسلامی ایران رقم خورده است. حجم مبادلات بازرگانی دو کشور در سال پیش از آن (2015) در رقم 1495173 یورو به ثبت رسید. از این میزان 850217 یورو سهم واردات از بوسنی و هرزگوین و 644955 یورو سهم صادرات به این کشور و تراز بازرگانی 205262 یورو به نفع بوسنی و هرزگوین به ثبت رسیده است. مقایسه ارقام حاصله بیانگر 2160017 یورو افزایش در حجم مبادلات سال 2016 نسبت به سال 2015 و تغییر تراز بازرگانی از منفی 205262 یورو به مثبت 926431 یورو به نفع جمهوری اسلامی ایران است.

اقلام صادراتی جمهوری اسلامی ایران به بوسنی و هرزگوین عبارتند از: مواد غذایی و دام زنده - نوشیدنی ها و دخانیات - مواد خام، مواد غیر خوراکی به استثناء سوخت – سوخت های معدنی، گریس ها و مواد مرتبط – محصولات شیمیایی – محصولات تقسیم بندی شده بر حسب جنس – ماشین آلات و وسیله نقلیه – انواع مختلف محصولات نهایی.

اقلام وارداتی جمهوری اسلامی ایران از بوسنی و هرزگوین عبارتند از: مواد خام، مواد غیر خوراکی به استثناء سوخت – محصولات شیمیایی – محصولات تقسیم بندی شده بر حسب جنس – ماشین آلات و وسیله نقلیه – انواع مختلف محصولات نهایی.

موافقت نامه ها و یادداشت های تفاهم همکاری در زمینه های اقتصادی امضاء شده میان دو کشور عبارتند از : موافقت نامه های همکاری های تجاری، حمل و نقل هوایی، حمل و نقل کالا و مسافر از طریق جاده، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، تشویق و حمایت از سرمایه گذاری مشترک، همکاری های گمرکی، همکاری میان مرکز توسعه صادرات ایران و اتاق تجارت خارجی بوسنی و هرزگوین، یادداشت تفاهم همکاری اتاق های بازرگانی دو کشور، یادداشت تفاهم همکاری های نمایشگاهی، یادداشت تفاهم همکاری اتاق بازرگانی تهران و سارایوو و یادداشت تفاهم همکاری های گردشگری، یادداشت تفاهم همکاری صنایع کوچک و متوسط.

تا کنون دو نشست کمیسیون مشترک اقتصادی میان جمهوری اسلامی ایران و بوسنی و هرزگوین در سارایو و تهران برگزار شده است. با توجه به برگزاری دومین کمیسیون اقتصادی دو کشور در سال 1394 در تهران، برگزاری سومین کمیسیون مشترک اقتصادی در سارایو در دستور کار، برنامه ریزی و اقدام قرار دارد.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران