گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
زمینه های سرمایه گذاری در بوسنی

بخش وسیعی از  کشور بوسنی و هرزگوین کوهستانی است و با عبور رشته کوه های متعدد از شمال غربی تا جنوب شرقی از وجود دره های سرسبز و حاصلخیز و منابع سرشار طبیعی همچون دریاچه ها، رودخانه ها، چشمه های پرآب و آب های معدنی متعدد برخوردار است. حدود 20 درصد از خاک این کشور را زمین های قابل کشت، 20 درصد مراتع طبیعی و 40 درصد جنگل های انبوه تشکیل می دهد. بر اساس آمار سازمان حفظ محیط زیست، جنگل های بوسنی و هرزگوین، یکی از غنی ترین منابع در اروپا به شمار می روند که انواع حیوانات اهلی و وحشی را در خود جای داده است. این کشور همچنین بر روی بستری غنی از معادن زیرزمینی قرار گرفته است.

 آهن، زغال سنگ، فولاد، سرب، روی، منگنز، بوکسیت از جمله منابع غنی معدنی در بوسنی و هرزگوین محسوب می شود. به لحاظ صنایع مادر کارخانه ذوب آهن منطقه زنیتسا، کارخانه تولیدات فراورده های شیمیایی در منطقه توزلا، معادن آهن در وارس و لیوبیا، معادن زغال سنگ در مناطق کراتا، کاکانی و بانویتسی، از جمله منابع عمده این کشور به شمار می روند. افزون بر این، تولید وسیله نقلیه و قطعات آن، منسوجات، محصولات توتون، تنباکو، مبلمان، لوازم خانگی و انرژی از دیگر موارد قابل توجه است.

همچنین اقلام صادراتی جمهوری اسلامی ایران به بوسنی و هرزگوین عبارتند از: مواد غذایی و دام زنده ، نوشیدنی ها و دخانیات، مواد خام، مواد غیر خوراکی به استثناء سوخت، سوخت های معدنی، گریس ها و مواد مرتبط، محصولات شیمیایی، محصولات تقسیم بندی شده بر حسب جنس، ماشین آلات و وسیله نقلیه و انواع مختلف محصولات نهایی.

 

اقلام وارداتی جمهوری اسلامی ایران از بوسنی و هرزگوین عبارتند از: مواد خام، مواد غیر خوراکی به استثناء سوخت، محصولات شیمیایی، محصولات تقسیم بندی شده بر حسب جنس، ماشین آلات و وسیله نقلیه و انواع مختلف محصولات نهایی.

بطور کلی با توجه به شرایط اقتصادی و موقعیت جغرافیائی بوسنی و هرزگوین از جمله همجواری با اتحادیه اروپا، کشورهای عضو پیمان تجارت آزاد اروپای مرکزی، دریای آدریاتیک، برخورداری از منابع طبیعی و جنگلی فراوان ظرفیت های بالقوه ای در این حوزه ها وجود دارد.

صدور خدمات فنی و مهندسی، در زمینه های راه سازی، پل سازی، معدن، انرژی های تجدید پذیر، کشاورزی، شیلات، نفت و گاز و همچنین صدور تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی، صنایع پتروشیمی، محصولات نفت و گاز می تواند منافع قابل توجهی را نیز برای کشورمان به دنبال داشته باشد.

 

 

 

 

 

     

 

                

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران