گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > بازدید سفیر جمهوری اسلامی ایران از موزه علیا عزتبگوویچ (رهبر فقید مسلمانان بوسنی و هرزگوین)


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید سفیر جمهوری اسلامی ایران از موزه علیا عزتبگوویچ (رهبر فقید مسلمانان بوسنی و هرزگوین)

سفیر ایران در بازدید از موزه مرحوم علیا عزتبگوویچ در سارایوو گفت: در میان کشورهای اسلامی، نام بوسنی با نام رهبر فقید این کشور علیا عزتبگوویچ عجین شده است.

محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در دیدار با عندنان ژیکو رئیس موزه علیا عزتبگوویچ در سارایوو با اشاره به کمک های ایران به مردم بوسنی گفت: مردم ایران از ابتدای بحران بالکان به واسطه تلاش های علیا عزتبگوویچ با رنج های مردم بوسنی آشنا شدند و هر طریقی که توانستند به مردم مظلوم این کشور کمک کردند.

حیدری افزود: اوج کمک های ایران در بوسنی تقدیم شهدای ایرانی است که در کمک رسانی بشر دوستانه به ملت بوسنی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

سفیر کشورمان با یادآوری دیدارهای قبلی خود با مرحوم عزتبگوویچ اضافه کرد: حضور جمعیت بسیار زیاد در مراسم تدفین ایشان را به خاطر دارم که نشان از جایگاه ایشان نزد مردم بوسنی دارد و از ایران نیز آیت الله جنتی در راس هیاتی عالی رتبه در این مراسم حضور داشتند.

سفیر کشورمان افزود: برپایی چنین گالری ها و موزه هایی از یک سو نقشی مهم در آشنایی مردم و سیاستمداران با شخصیت مرحوم عزتبگوویچ دارد و از سوی دیگر نشان دهنده اهمیت و جایگاه این شخصیت برجسته مسلمان در ایجاد صلح و ثبات در منطقه بالکان و حفظ استقلال کشور بوسنی است.

حیدری با اشاره به تجارت ایران در تاسیس موزهای دفاع مقدس گفت: ایران اسلامی به جهت اهمیت حفظ دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس اقدامات بسیار درخشانی در خصوص حفظ آثار این دوره انجام داده و موزهای متعددی را تاسیس کرده که موزه های بوسنیایی می توانند از این تجربیات آنها بهره مند شوند.

عندنان ژیکو رئیس موزه علیاعزتبگوویچ با تشکر از حضور سفیر کشورمان در موزه گفت: این موزه در چهارمین سالگرد رحلت مرحوم عزتبگوویچ در اکتبر 2007 با مصوبه دولت کانتون سارایوو  به پاس احترام به خدمات وی برای ملت و مردم بوسنی در محل فعلی که از ارزش تاریخی نیز برخوردار است، تاسیس گردید.

وی افزود: این موزه حاوی تصاویر دوران زندگی، آثار بجا مانده و هدایایی است که رهبران کشورهای دیگر به مرحوم بگوویچ اهدا کرده اند و نشان دهنده تلاش های بی شائبه رهبرفقد مسلمانان بوسنی برای حفظ صلح در این سرزمین است.  

ژیکو با تاکید بر اهمیت حفظ تاریخ معاصر بوسنی گفت: مرحوم عزتبگویچ باعشقی بی پایان به بوسنی و هرزگوین، تمام زندگی خود را وقف تحقق عدالت و دموکراسی در این سرزمین کرد و به همین دلیل تبدیل به نماد مبارزه برای آرمان های دموکراتیک مسلمانان این سرزمین شده است.

رئیس موزه اضافه کرد: علاوه بر جمع آوری آثار بجا مانده از مرحوم عزتبگوویچ، چاپ کتاب، برپایی کارگاه های آموزشی، برگزاری مراسم ملی سالگرد، اجرای همایش های ملی و بین المللی و برگزاری جشنواره نقاشی سالانه نیز جزو برنامه های موزه برای معرفی هرچه بهتر جایگاه رهبر فقید مسلمانان بوسنی است.

وی ضمن قدردانی از خدمات جمهوری اسلامی ایران به کشور بوسنی و هرزگوین گفت: ایران همواره کشوری دوست و برادر برای بوسنی و هرزگوین بوده و این را در دوران سخت جنگ ثابت کرده است.

 


١٤:٤١ - 1396/10/04    /    شماره : ٤٩٢٩٢٤    /    تعداد نمایش : ١٦٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران