گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > حضور سفیر جمهوری اسلامی در مراسم میلاد حضرت رسول اکرم و دیدار با رئیس مرکز طریقت های بوسنی و هرزگوین


  چاپ        ارسال به دوست

حضور سفیر جمهوری اسلامی در مراسم میلاد حضرت رسول اکرم و دیدار با رئیس مرکز طریقت های بوسنی و هرزگوین

مراسم  جشن ولادت پیامبر اکرم(ص) با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسجد و تکیه مسعودیه بوسنی و هرزگوین برگزار شد.

همزمان با آغاز هفته وحدت و جشن میلاد پیامبر اسلام (ص) محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در ویژه برنامه مولودی خوانی مسجد و تکیه مسعودیه حضور یافت و با رهبر و اعضای تکیه دیدار کرد.

محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی در جمع حاضرین این مراسم یادآور شد که پاسداشت میلاد حضرت رسول اکرم به عنوان پیامبر رحمت از نقاط اشتراک همه مسلمانان است و به همین دلیل این ایام در میان ملت ایران و بسیاری از مسلمانان جهان بعنوان هفته وحدت شناخته شده است.

حیدری با اشاره به شخصیت والای حضرت رسول (ص) که در قرآن مجید بعنوان اسوه حسنه معرفی گردیده است افزود:  متاسفانه جریانات افراط گرا همچون تکفیری ها از یکسو ادعای مسلمانی و پیروی از پیامبر رحمت دارند و از دیگر سو به کشتار بیگناهان اعم از شیعه، سنی یا مسیحی میپردازند که قتل عام صدها تن از مسلمانان صوفی  در یکی از مساجد مصر آخرین نمونه از جنایات آنان است. .

سفیر کشورمان  اضافه کرد: بر خلاف باورهای این مدعیان دروغین که هیچ نشانی از حقیقت اسلام ندارند آئین محمدی دین اعتدال ، اخلاق و پایبندی به ارزشهای الهی و انسانی است.

حیدری افزود:  جمهوری اسلامی ایران امروز نیز دعوت کننده همه مسلمانان به وحدت و برادری است و امیدواریم با تمسک به حبل متین الهی شاهد تقویت اخوت و همبستگی میان همه مسلمانان در سراسر جهان و خنثی سازی توطئه های بدخواهان باشیم.

سفیر کشورمان در پایان ضمن آرزوی ثبات و پیشرفت برای کشور بوسنی هرزگوین و همزیستی صمیمانه میان همه اقوام ساکن این سرزمین افزود: به مردم بوسنی هرزگوین اطمینان میدهم که رهبر ،دولت و ملت ایران همانند گذشته در کنار شما هستند . 

شیخ سیریا حاجی میلیچ رئیس مرکز طریقت های بوسنی و هرزگوین در این دیدار با تشکر از حمایت های دولت و ملت ایران از کشور بوسنی هرزگوین از ابتدای استقلال تا کنون گفت:  تاثیرات فرهنگی ایران بر مردم بوسنی و بخصوص مسلمانان سابقه ای طولانی و تاریخی دارد.

رئیس مرکز طریقت های بوسنی با اشاره به سفر اخیر خود به ایران افزود: در سفر اخیر به همراه هیاتی از جامعه اسلامی  به نمایندگی از مسلمانان بوسنی در همایش محبان اهل بیت ع در تهران حضور داشتیم  و نظرات و دیدگاه های خود را در این اجلاس بین المللی بیان کردیم .  

شیخ هازیم حاجی میلیچ رئیس تکیه مسعودیه نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت جایگاه دین اسلام و علاقه به پیامبر اکرم و خاندان و یارانش نزد مردم بوسنی گفت؛ در دوران حکومت کمونیستی مردم از حضور در مساجد و تکایا منع می شدند اما با استقلال بوسنی در ابتدای دهه 1990 و برخورداری مردم از آزادی بار دیگر تکایا و مساجد رونق فزاینده یافت.

رئیس تکیه مسعودیه با تشکر از حضور سفیر و هیات ایرانی همراه  در ویژه برنامه میلاد حضرت رسول اکرم افزود: سنت مولودی خوانی میلاد پیامبر اسلام بیش از 500 سال در بوسنی قدمت دارد و اجداد خاندان حاجی میلیچ افتخار داشته اند که با تاسیس این تکیه هرساله این ایام را پاس دارند و برگزاری مراسم جشن میلاد پیامبر همواره به عنوان نمادی از وحدت مسلمانان بوده است. 

وی در ادامه به  علاقمندی و قدرشناسی ملت بوسنی نسبت به دولت و ملت ایران تاکید کرد.

در ادامه این مراسم حاضرین به تکرار اذکار و ادعیه پرداختند و  اشعار زیبایی را در مدح و ثنای حضرت محمد (ص) قرائت نمودند.

شایان ذکر است همزمان با ایام ولادت رسول اکرم مساجد و تکایای متعددی در شهرهای مختلف بوسنی هرزگوین شاهد برپایی جشن و سرور با حضور انبوه عاشقان پیامبر اکرم ص میباشند.


١٤:٤٣ - 1396/10/04    /    شماره : ٤٩٢٩٢٥    /    تعداد نمایش : ١٤٤خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران