گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > مصاحبه رئیس سابق کمیسیون میراث و آثار ملی بوسنی و هرزگوین بعد از سفر به شهر اصفهان با رسانه های بوسنیایی


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه رئیس سابق کمیسیون میراث و آثار ملی بوسنی و هرزگوین بعد از سفر به شهر اصفهان با رسانه های بوسنیایی

میرلا مولالیچ رئیس کمیسیون میراث و آثار ملی بوسنی و هرزگوین گفت: اصفهان دربرگیرنده ارزش های بی نظیر فرهنگی، هنری و زیبایی بر آمده از دستاوردهای معماری قرن چهاردهم است که در هیچ جای دیگر نمونه آن وجود ندارد.

از شخصیت های شناخته شده حوزه مرمت و نگهداری آثار ملی بوسنی است که بیش از یک دهه مدیریت کمیسیون میراث و آثار ملی بوسنی و هرزگوین را برعهده داشته است. وی با حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در سارایوو به دعوت هفتمین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار و عمران شهری که از 14 لغایت 16 دسامبر سال 2017 در ایران برگزار گردید سفری به اصفهان داشت و در بازگشت از این سفر دستاوردهای خود را در بازدید از شهر تاریخی اصفهان با ما در میان گذشته است:  

خانم مولالیچ گفت: حدود سی سال در حوزه مرمت و نگهداری آثار باستانی کار سابقه دارم و به مدت 13 سال رئیس کمیسیون میراث و آثار ملی بوسنی و هرزگوین بودم و اکنون نیز دستیار ویژه این کمیسیون هستم.

وی اضافه کرد : در فاصله سال 2003 تا سال 2010 هماهنگ کننده پروژه شورای اروپا و کمیسیون اروپا تحت عنوان "مرمت میراث اروپای جنوب شرقی" برای بوسنی و هرزگوین بودم و اینک نیز مسئول هماهنگی و تهیه طرح های مدیریت آثار  و میراث فرهنگی بوسنی برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو هستم و به عنوان کارشناس رسمی به شورای اروپا در این حوزه مشورت می دهم.

وی در خصوص علت سفر به ایران گفت: همواره آرزوی بازدید از ایران داشتم و در دسامبر سال 2017 فرصت شرکت در یک کنفرانس بین المللی در اصفهان نصیبم و با توجه پذیریش مقاله ام به هفتمین کنفرانس توسعه پایدار و عمران شهری ایران در شهر اصفهان دعوت شدم.

مولالیچ با تاکید زیبایی های شهر اصفهان گفت: نظر به نوع حرفه و علاقه ام به میراث فرهنگی، تحت تاثیر عمیق میراث فرهنگی غنی اصفهان که برخی از آثار آن از جمله نقشه جهان و مجموعه مسجد جامع جزئی از میراث جهانی و تحت حفاظت کنوانسیون حمایت از میراث جهانی سازمان یونسکو مصوب سال 1972 است، قرار گرفتم.

وی افزود: شهر اصفهان دربرگیرنده ارزش های بی نظیر فرهنگی، هنری و زیبایی بر آمده از دستاوردهای معماری قرن چهاردهم است که در هیچ جای دیگر نمونه آن وجود ندارد.

مولالیچ اضافه کرد: پل های تاریخی چون پل خواجو، سی و سه پل و پل شهرستان به عنوان قدیمی ترین پل ها بر روی زاینده رود دارای سبک برجسته معماری با طاق های زیاد در دو طبقه هستند که هر بیننده ای را شگفت زده می سازد.

وی با اشاره به صنایع دستی اصفهان گفت: محصولات صنعتی ساخته شده به سبک های خاص هنری چون فرش و پارچه های ایرانی، اشیاء سرامیک و فلزی، جواهرات و دیگر محصولات زنیتی در بازارهای اصفهان عرضه می شود و ساخت اشیاء و صنایع سنتی نیز در برخی از مغازه ها در حال انجام است هر گردشگری را جذب خود می کند.

دستیار ویژه سازمان میراث و آثار ملی بوسنی افزود: غذاهای ایرانی خیلی معروف هستند و اصفهان مانند سایر استان های ایران دارای متنوع غذایی زیاد و رستوران های سنتی بود که از فضای ویژه و لذت بخشی برخوردار بودند.

وی با گلایه از خشک بودن رودخانه زاینده رود گفت: اصفهان هر چند که با عواقب تغییرات آب و هوایی خصوصا خشکسالی مواجه است،  اما سرشار از پارک و باغچه و شهری بسیار تمیز و اراسته است و ای کاش رودخانه زاینده رو بار دیگر پر آب شود.

وی با اشاره به امنیت بالای شهر برای گردشگران خارجی اضافه کرد: در سفری که داشتم اصفهان را شهری امن دیدم و من شب ها در شهر قدم می زدم و باید بگویم که مردم صمیمی و مهمان نواز اصفهان نیز بخشی از جاذبه های ویژه اصفهان هستند.

مولالیچ گفت: در این سفر متوجه شدم که اصفهان علاوه بر انرژی فرهنگی و هنری و سنتی، دارای انرژی شهری مدرن با شلوغی ترافیک و مراکز تجاری و اقتصادی و هتل ها هم هست ولی ارزش تلاقی شباهت ها و تضادها، تجربه توسعه شهری و خودجوشی کاملی را در ذات اصفهان قرار داده است که نمونه آن منظره تاریخی در عین زنده دلی ممتاز شهری است و از این رو باید از اصفهان بازدید نمود تا بتوان زیبایی ها و ارزش های آن را درک کرد.

کارشناس رسمی شورای اروپا اضافه کرد: در بازدید از آثار اصفهان از میدان نقش جهان (امام) که شامل آثار بسیار برجسته معماری و هنری چون مسجد شیخ لطف ا...، مسجد امام، کاخ عالی قاپو و بازار قیصریه است و همه این بناها به وسیله بازارچه ها به هم وصل شده و به شکل یک مجموعه واحد معماری درآمدند، بیشتر خوشم آمد

وی با اشاره به ویژگی های ممتاز مسجد جامع اصفهان گفت: مسجد جامع که در مرکز تاریخی اصفهان قرار دارد در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده و نمونه ممتاز تکامل معماری مساجد اسلامی است.

رئیس سابق کمیسیون میراث و آثار ملی بوسنی و هرزگوین با اشاره به تنوع فرهنگی بی نظیر در اصفهان گفت: کلیسای وانک در منطقه مسیحی نشین جلفای اصفهان و نقاشی های بی نظیر در این کلیسا از زندگی عیسی مسیح بر روی نمای داخلی دیوارها و رنگ طلایی بکاررفته در آنها هر بیننده ای را حیرت زده می سازد.

وی اضافه کرد: ایران کشوری با ارزش های منحصر به فرد فرهنگی، هنری و تاریخی و سنن بی نظیری است و تعارف و ادب ایرانی که احترام به بزرگترها و زنان، سخنان مودبانه و مهمان نوازی در برابر گردشگران می شود از ویژگی های بسیار مهم فرهنگ رفتار مردم ایران است.

مسئول مدیریت آثار و میراث فرهنگی بوسنی در یونسکو افزود: مردم ایران مهربان، مهمان نواز، تحصیل کرده و آماده گفتگو با گردشگران خارجی هستند و تکثر رسوم و سنن، زبان، اساطیر غنی، ارتباط با آیین های مختلف چون اسلام و مسیحیت و زرتشت، معماری غنی، شعر و ادبیات فارسی از ویژگی های ایرانیان است.

وی اضافه کرد: برخی از بزرگان علمی و هنری جهان ایرانی هستند و آنها از جمله عبارت هستند از شاعرانی چون مولانا رومی، سعدی و حافظ، فیلسوف و دانشمند ابن سینا، معمار اصفهانی و غیره. هنر شامل نقاشی، فرش بافی، سفالگری، فلز تراشی، خوش نویسی، معماری و غیره است. قدمت خوش نویسی به زبان فارسی به دوران قبل از اسلام باز می گردد. هنر نقاشی مینیاتوری که معمولا جهت تزئین کتاب به کار گرفته می شود نیز نمایان است.

رئیس سابق کمیسیون میراث و آثار ملی بوسنی و هرزگوین گفت: حضور در کنفرانس مذکور که به عنوان مهمترین گردهمایی سالیانه دانشمندان، پژوهشگران و متخصصان با موضوع توسعه پایدار در سطح ایران و خارج از ایران فرصتی بود تا مقاله پژوهشی خود و میراث فرهنگی بوسنی و هرزگوین را معرفی و با همکاران خود در ایران و سایر میهمانان خارجی تبادل تجربه و دانش کنم.

مولالیچ در پایان افزود: می خواهم از سفارت جمهوری اسلامی ایران در سارایوو که برای هماهنگی این سفر تلاش و از آن حمایت کردند تشکر کنم، همچنین از برگزار کنند گان همایش یعنی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری ایران، شهرداری اصفهان و موسسه آموزش عالی دانش پژوهان برای برگزاری این کنفرانس سپاسگذارم.

 

 

   

 


١٦:٥٧ - 1396/11/29    /    شماره : ٥٠٥٩٢٤    /    تعداد نمایش : ٦٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران