گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه سارایوو و تقدیر از برگزیده جشنواره فارابی


  چاپ        ارسال به دوست

حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه سارایوو و تقدیر از برگزیده جشنواره فارابی

در این مراسم ریاست دانشگاه سارایوو به پاس قدردانی و حمایت از کتاب "مفهوم چندزبانی در مثنوی" اثر دکتر منیر درکیچ که در سال 1396 حائز جایزه جشنواره بین المللی فاربی شده بود، مراسمی را در محل این دانشگاه برگزار و از مولف این اثر تقدیر نمود.

دکتر رفعت اشکریلی رئیس دانشگاه سارایوو طی سخنانی در این مراسم گفت: این جایزه نه تنها تقدیری از ایران شناسان در سراسر جهان، بلکه تقدیری از بوسنی و هرزگوین و دانشگاه سارایوو برای اهتمامی است که در طول سالیان طولانی به زبان و ادبیات فارسی نشان داده و لذا از آقای دکتر منیر درکیچ برای معرفی کشورمان در مجامع علمی بین المللی تشکر می کنم.

محمود حیدری سفیر کشورمان نیز در دیدار با رئیس دانشگاه سارایوو در خصوص این کتاب گفت: در دوره ای که برخی عناصر ضد دین چهره ای افراطی و غیرواقعی از اسلام را به نمایش گذاشته اند و خشونت را ترویج می کنند، بیان گفتمان های معنوی و عرفانی فرصتی برای ارائه اسلام رحمانی است و لذا معرفی مشاهیری چون مولوی، حافظ، شمس و دیگر ادیبانی که معرف اسلام عرفانی و فلسفی هستند گامی در جهت مقابله با اسلام ستیزی در غرب است که باید به آن توجه ویژه ای داشت. 

حیدری اضافه کرد: بیان عرفانی و معنوی شعرای فارسی زبان قومی و فرقه ای نیست بلکه سرمایه ای جهانی است که باید هرچه بیشتر با دیگران به اشتراک بگذاریم و از این طریق معنویت و ارزش های مشترک الهی و انسانی را تقویت کنیم. 

آقای نرمین هوچیچ، معاون بین الملل موسسه علمی پژوهشی ابن سینا نیز در این مراسم  گزارشی از اقدامات موسسه ابن سینا در حمایت و چاپ این اثر ارائه و گفت: بعد از موفقیت کتاب "انسان در آیینه تصوف" در دوره سوم جشنواره بین المللی فاربی، کتاب حاضر دومین اثر این موسسه است که موفق به دریافت این جایزه بین المللی شده است.

کتاب "مفهوم چند زبانی در مثنوی" در اصل بخش عمده ای از پایان نامه دکترای  دکتر منیر درکیچ در دانشگاه سارایوو بوده که با همکاری مشترک دانشکده فلسفه دانشگاه سارایوو و موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا سارایوو منتشر و در سال 1396 از سوی دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی به عنوان پژوهش برتر سال انتخاب شده است.


١٢:٥٩ - 1397/01/20    /    شماره : ٥١٨٦١١    /    تعداد نمایش : ٤٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران