گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با مقامات سیاسی و مذهبی کانتون زنیتسا


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با مقامات سیاسی و مذهبی کانتون زنیتسا

محمود حیدری سفیر کشورمان در سارایوو در سفر به کانتون زنیتسا_دوبوی  با نخست وزیر، شهردار، رئیس اتاق بازرگانی، مفتی و ریاست جمعیت اسلامی این کانتون بصورت جداگانه دیدار نمود.

در این دیدارها که با حضور عامری رایزن فرهنگی و هاشمی مسؤول بخش اقتصادی سفارت انجام شد سفیر کشورمان ضمن تشریح روند روبه رشد روابط میان ایران و بوسني هرزگوین، بر ضرورت ایفاء نقش افزونتر استان های مهم دوکشور در ارتقاء مناسبات دو جانبه تاکید نمود و آمادگی استان مرکزی کشورمان جهت همکاری با کانتون زنيتسا را اعلام داشت.

دراین دیدار ميرالم گاليا شوويچ نخست وزیر کانتون زنیتسا_ دوبوی ضمن قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از مردم بوسنی وهرزگوین در شرایط سخت  جنگ، به معرفی ظرفیت های اقتصادی کانتون زنيتسا درعرصه هايي همچون صنعت چوب ،محصولات کشاورزی ،خودرو سازی و تولید قطعات فلزی پرداخت و آمادگی خود و دیگر مسؤلان این کانتون برای گسترش مناسبات با استان های کشور مان را اعلام داشت.

 وی با اشاره به سفر گذشته اش به استان مرکزی در ایران اظهار امیدواری  نمود همکاریهای دو جانبه با این استان شکل گیرد.

فواد کاسوموويچ شهردار زنيتسا نیز در دیدار با سفیر کشورمان گفت : ما همیشه قدردان حمایت‌های ملت و دولت ایران هستیم و تجار و صادر کنندگان ایرانی میتوانند از کشور ما بعنوان دروازه‌ای برای اروپا بهرمند شوند وی همچنین نسبت به همکاری شهردار زنيتسا با شهرداری اراک  و استان مرکزی اعلام  آمادگی نمود.

شیفکيا بوتونيچ رئیس اتاق بازرگانی کانتون زنيتسا نیز در دیدار با هیات ایرانی با اشاره به سفر گذشته اش به ایران و آشنایی با توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در زمینه های اقتصادی و تجاری اظهار داشت: زنيتسا به لحاظ دارا بودن زیر ساخت های مناسب اقتصادی از کانتونهاي مهم بوسنی وهرزگوین محسوب می‌شود و از همکاری با استانهاي مستعد در جمهوری اسلامی ایران استقبال مینماید.

ایوب افندی دانوتويچ مفتی و ریاست جمعیت اسلامی زنيتسا نیز در دیدار با سفیر کشورمان ضمن اشاره به اشتراکات دینی و فرهنگي دو ملت، از تداوم همکاری با سفارت و رایزنی فرهنگی استقبال و تا‌کید کرد : از اجرای برنامه های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کانتون زنيتسا استقبال میکنیم و هرگز نقش ارزشمند ملت ایران در حمایت از مردم بوسنی  در زمان جنگ را فراموش نخواهیم کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در دیدار با مفتی زنیتسا همکاری مشترک در مقابله با پروژه های اسلامی هراسی را ضروری دانست و افزود. متأسفانه علاوه بر قدرت های ضد اسلام، برخی جریانات منسوب به مسلمانان مانند گروههای تروریستی و تکفیر ی عامل اصلی گسترش اسلام هراسی در جهان کنونی می باشند و وظیفه مشترک ما تلاش برای افزایش آگاهی و همبستگی در میان امت اسلامی است.

بازدید از موزه شهر زنیتسا که با استقبال و ارائه توضیحات  رییس این موزه همراه  گردید پایان بخش سفر یک روزه سفیر کشورمان و همراهان به کانتون زنیتسا بود.

شایان ذکر است زنیتسا_ دوبوی از جمله کانتونهای مهم و رو به توسعه در فدراسیون بوسنی هرزگوین محسوب میشود‌‌ که اکثریت ساکنان آن را مسلمانان بوشنیاک تشکیل میدهند. زنیتسا_ دوبوی بعد از سارایوو و توزلا سومین کانتون پرجمعیت فدراسیون بوسنی هرزگوین محسوب میشود و متشکل از دوازده شهر میباشد.


١٣:١٩ - 1397/02/23    /    شماره : ٥١٨٦١٥    /    تعداد نمایش : ٤٩خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران