گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سنگ یادمان شهدای ایرانی در کشور بوسنی هرزگوین رونمایی شد


  چاپ        ارسال به دوست

سنگ یادمان شهدای ایرانی در کشور بوسنی هرزگوین رونمایی شد

در این مراسم که با حضور اعضای سفارت، مسئولین نهادهای ایرانی و تعدادی از علاقمندان بوسنیایی برگزار شد، شهردار سارایوو ضمن ادای احترام به شهدای ایرانی از کمک های جمهوری اسلامی ایران به بوسنی و هرزگوین در زمان جنگ قدردانی کرد و اظهار داشت: یاد و خاطره شهدای ایرانی در بوسنی و هرزگوین همیشه جاویدان خواهد بود. 
اسکاکا افزود: این شهدا با ایثارگری و جانفشانی برای تحقق  صلح در این سرزمین از جان خود گذشتند و ما هیچ‌گاه کمک‌های انسان دوستانه دولت و  ملت ایران را فراموش نخواهیم کرد.
محمود حیدری سفیر کشورمان نیز ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: امنیت و آسایش مردم مردم بوسنی و هرزگوین مرهون تلاش ها و ایثارگری هزاران شهید مظلوم بوسنیایی و غیور مردانی همچون شهید رسول حیدری، شهید محمد حسین نواب، شهید بهنام نیکنام و شهید عبدالله کلاشک است که در شرایط سخت و  برای تحقق صلح در این کشور جان خود را نثار کردند.
در پایان این مراسم شهردار سارایوو، سفیر جمهوری اسلامی ایران ،مدیران نهادهایی ایرانی و دیگر حاضرین  در مراسم با اهدای گل به مقام والای این شهدا ادای احترام کردند.
گفتنی است با توجه به موقعیت مکانی سفارت، این سنگ یادبود که مزین بنام چهار شهید ایرانی است هر روزه در منظر  جمعیت زیادی از شهروندان سارایوو و گردشگران خارجی قرار دارد.
جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ بوسنی کمک های گسترده بشر دوستانه ای را با وجود فشارهای بین المللی به دست مردم مسلمان بوسنی رساند که جانفشانی چهار شهید ایرانی مصداق بارزی از رشادت های ملت ایران برای کمک به مردم مظلوم بوسنی محسوب میگردد.شهدایی که از بالاترین متاع دنیوی یعنی جان خویش برای کمک به مظلومان گذشتند.
شهید رسول حیدری مسئول ستاد کمک های بشردوستانه ایران در بوسنای مرکزی در روز عید غدیر سال ۱۳۷۲ در جاده نزدیک شهر ویسوکو به همراه یکی از رزمندگان بوسنی به نام ابراهیم آودیچ در کمین قرار گرفت و به فیض شهادت نایل آمد.
شهید محمد حسین نواب از خبرنگاران اعزامی به کشور بوسنی بود که در شهریور ماه سال 1373 در شهر موستار ربوده شد و مظلومانه به درجه رفیع شهادت نایل گشت.
شهید بهنام نیکنام  دیپلمات کشورمان بود که در شهريور ماه سال 1373 به همراه تني چند از همکاران ايراني‌ و بوسنیایی جهت تحويل گرفتن پيکر شهيد نواب به موستار رفت اما در هنگام بازگشت در محلي به نام «هرانيتسا» که در تيررس دشمنان بود، به شهادت رسيد.
شهید کلاشک نیز از دانشجویان ایرانی رشته پزشکی در این کشور بود که با شروع جنگ داخلی در بوسنی در مسیر کمک رسانی به مظلومان در مردادماه 1371 به شهادت رسید.


١٧:٣٢ - 1397/07/03    /    شماره : ٥٣٦٨٥٨    /    تعداد نمایش : ٢٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران